Kołdra obciążeniowa jako element wsparcia w leczeniu depresji i lęku

Kołdra obciążeniowa to rozwiązanie korzystne dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Bogata oferta na rynku obejmuje zarówno warianty dla dorosłych, jak i dla dzieci – w obu przypadkach kołdra wycisza, uspokaja, a nawet pomaga w zaśnięciu. Dziś sprawdzamy, jakich efektów mogą spodziewać się osoby, poszukujące skutecznego wsparcia w leczeniu depresji i lęków.

Kołdra obciążeniowa – czucie głębokie a próby kliniczne

Naukowcy przebadali ponad stu pacjentów, którzy borykali się z podwyższonym poziomem lęku. Wnioski okazały się bardzo optymistyczne – stymulacja czucia głębokiego doprowadziła u nich do obniżenia tętna i do spadku poziomu lęku. Na korzyść kołder obciążeniowych przemawiają więc solidne próby kliniczne. Badania subiektywne także potwierdziły, że badana grupa deklaruje lepsze samopoczucie.

Pozytywne efekty, jakie niesie ze sobą to przyjemne otulenie, przychodzi już po 20-minutowych sesjach z produktami obciążeniowymi. Z powodzeniem kołdrę można więc stosować jako doraźna metoda, z której korzystamy w sytuacji, gdy najbardziej potrzebujemy wyciszenia, również w ciągu dnia.

Dobry sen a leczenie depresji i lęku

Silny stres nierzadko prowadzi do:

  1. problemów z zaśnięciem
  2. częstego wybudzania się
  3. słabszej jakości snu

Organizm, który nie może się zregenerować, jest bardziej narażony na infekcje. Osoby cierpiące na bezsenność częściej też skarżą się na obniżone samopoczucie i pogłębienie lęków. To niezwykle ważne, by osoby obciążone zaburzenia psychicznymi lub mające do nich predyspozycje miały możliwość właściwie wypocząć. Kołdra obciążeniowa sprzyja utrzymaniu wysokiej jakości snu. W jaki sposób?

Pobudzenie czucia głębokiego prowadzi do rozluźnienia mięśni i stawów. Stajemy się bardziej zrelaksowani i uspokojeni. Jak łatwo się domyślić, to idealne warunki do odpoczynku. Delikatny nacisk kołdry powoduje, że przywspółczulny układ nerwowy ulega pobudzeniu. Jednocześnie jej działanie pobudza wydzielanie hormonów szczęścia.

Należy pamiętać, że kołdra obciążeniowa powinna być traktowana jedynie jako wsparcie w leczeniu depresji i lęków. W przypadku tak poważnych dolegliwości należy skonsultować się ze specjalistami z dziedziny psychologii i psychiatrii, którzy doradzą nam odpowiednie leczenie.